Metody pisarskie

Pisarz na wakacjach

Dandelion FlowersJest lato. Mamy ochotę uciec od tego, czym zajmowaliśmy się cały rok. Chowamy więc laptopa głęboko do szuflady, zostawiamy tam napoczęte rozdziały, niedopracowane jeszcze postaci i niedokończone dialogi, a następnie pakujemy walizki i ruszamy w daleką podróż. Tylko że podczas wakacji nie tak łatwo zapomnieć o pisaniu, zwłaszcza, że wtedy tak wiele nas inspiruje.

Świeży umysł

Dla twórczego myślenia zbawienne są…przerwy. Psychologowie podkreślają, iż dzięki przerwom można pozbyć się błędnych nawyków w myśleniu i spojrzeć na problem w sposób świeży. Niektórzy nazywają to natchnieniem. O tym, czy ono rzeczywiście istnieje, pisałam we wpisie Czym jest natchnienie.
Wakacje to odpoczynek dla umysłu. Nie zdziw się więc, jeśli wsłuchując się w delikatny plusk wody lub miarowe cykanie świerszczy, nagle przyjdzie Ci do głowy inspiracja, na którą czekałeś od dawna. Być może obudzisz się rano z gotowym wierszem w głowie, choć wcale nie piszesz poezji? Ale w czasie wakacji dzieje się zwykle tak wiele, że te cenne myśli umykają nam równie szybko jak przychodzą…

Magia szczegółu

Wydaje Ci się, że kiedy wrócisz z wakacji, będziesz o wszystkim pamiętał? Owszem, coś zapamiętasz, ale nie to, co czułeś patrząc na zachód słońca nad morzem; albo gdy siedziałeś w kawiarence na rynku w ciepłą, letnią noc lub kiedy obserwowałeś stadko kaczek sunące po jeziorze. Jak chrzęścił piasek pod stopami, jak smakowały lody, jak pachniał sosnowy las? Po powrocie z wakacji prawdopodobnie już  zapomnisz…

Niestety to, co najpiękniejsze jest ulotne jak sen. I nigdy już nie poczujesz tego tak samo. Wspomnienia pozostaną, ale bez szczegółów. A one dla czytelnika są właśnie najcenniejsze. Uchwyć je i zanotuj, zanim rozpłyną się w Twojej pamięci. Nie zachęcam Cię do tego, byś brał laptopa na wakacje, ale mały notatnik z pewnością się przyda. Zresztą, wielu słynnych pisarzy przyznaje, że nie rusza się nigdzie bez notatnika.

Obierz perspektywę

A teraz coś dla ambitnych. Może wybierasz się na wakacje do miejsca, które zamierzasz opisać w swej powieści? Jeśli tak, to dobrze jest się przygotować do tego zadania. Przypadkowe wrażenia mogą okazać się zbyt ogólnikowe, kiedy wrócisz do domu i będziesz próbował je spisać. Musisz więc obrać perspektywę.
Załóżmy, że wybierasz się do Wilna. Turyści zwiedzają Wilno, bo…to piękne miasto. Ale jeśli chcesz uczynić Wilno swoim miejscem akcji, nie serwuj więc czytelnikowi kolejnego opisu pięknego miasta i jego zabytków. Obierz perspektywę i opisz Wilno jako np. miasto zakochanych. Będąc w Wilnie, skup się na tym, co w tym mieście najbardziej romantyczne. Daj czytelnikowi coś nowego, czego nie przeczyta w przewodnikach turystycznych. Niech ta perspektywa Cię jednak nie ogranicza. Kiedy to tylko możliwe, porozmawiaj z mieszkańcami – wystarczy, że wpleciesz kilka takich rozmów do Twojej prozy, a nabierze ona autentyczności i wiarygodności.
Bądź otwarty i przygotowany na niespodzianki.

Źródło: Sophie Novak, Keeping up Writing on Holidays, The Write Practice

How to Write Travel Stories That Sell, travelbloggeracademy

Powiązane wpisy:

Czym jest natchnienie?

Od inspiracji do pomysłu na powieść

Twórcze myślenie w zielonym kapeluszu

Jak pokonać pisarską blokadę?

Pisanie automatyczne

Reklamy

5 komentarzy do “Pisarz na wakacjach

  1. Z tymi przerwami, to prawda. Często przychodzą potem całkiem nowe pomysły. A ciekawe spostrzeżenia czy myśli są rzeczywiście bardzo ulotne i koniecznie trzeba je zanotować. Czasem robię to np w czasie gotowania obiadu, albo karmienia psów. 🙂 Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s