Fabuły/Metody pisarskie

Jak opisać bitwę?

W powieściach historycznych oraz fantasy zwykle punktem kulminacyjnym jest wielka bitwa, w której ścierają się siły dobra i zła. Opisujący bitwę powinieneś wczuć się w rolę dowódcy. Zaplanuj jej przebieg i dynamikę, rozpracuj wroga, nie zapomnij o żywności i amunicji. Możesz zapewnić armii magicznych pomocników, jednak niech i oni poddadzą się twardym regułom walki.

Narysuj mapę

mapAby przekonująco i z rozmachem opisać bitwę, trzeba ją najpierw zobaczyć w wyobraźni. Dlatego najlepiej zacząć nie od pisania, lecz… rysowania. Mapa pomoże ci zwizualizować pole bitwy, umiejscowić wrogie armie i punkty orientacyjne. Rysując mapę, zastanów się, gdzie są wzgórza, rzeki, strumienie? Czy teren czymś się wyróżnia i czy można to wykorzystać podczas walki? Czy w okolicy znajdują się jakieś mosty, warownie? Jeśli zamek lub wieża pełnią w bitwie funkcję strategiczną, narysuj je ze szczegółami. Nie umieszczaj na mapie wszystkiego, co przyjdzie Ci do głowy, a jedynie to, co ma wpływ na przebieg i wynik bitwy.

Zaplanuj dynamikę

soldierBitwa to wydarzenie wielowymiarowe, na które składa się wiele decyzji, pertraktacji, pojedynków. Może trwać godzinami, dniami, a nawet tygodniami. A to oznacza, że czytelnik bombardowany coraz to nowymi drobiazgowymi informacjami, w pewnym momencie może się poczuć przeciążony. Aby sprawnie przeprowadzić bitwę, przygotuj się do niej jak prawdziwy dowódca. Mapę, którą narysowałeś, użyj jak planszę. Postaw na niej małe obiekty, które będą symbolizowały walczących wojowników. A następnie przesuwaj ich po planszy zgodnie z wymyślonym przez Ciebie przebiegiem bitwy. Dzięki tej metodzie zaplanujesz dynamikę bitwy i nie utoniesz w morzu szczegółów.

 Zmieniaj punkt widzenia

eagle1Niezależnie od tego, w jakiej osobie zdecydowałeś się poprowadzić narrację, dobrze jest w scenie batalistycznej często zmieniać punkt widzenia. Przykładowo, można zastosować narrację pierwszoosobową prowadzoną przez kilku bohaterów, by pokazać bitwę z perspektywy walczących we wrogich obozach żołnierzy. Dzięki temu zwiększysz napięcie i odmalujesz pełny obraz sytuacji w wyobraźni czytelnika.

Natomiast narracja trzecioosobowa doda bitwie majestatu i epickiego rozmachu. Narrator wszechwiedzący może być jak orzeł szybujący nad polem bitwy. Czytelnik będzie z niecierpliwością oczekiwał, aż narrator wyjawi mu coś, czego nie mogą zobaczyć wojownicy, np. informację o tym, że zza wzgórza zbliża się niespodziewany atak.

 Zadbaj o logistykę

camp2Nie zapominajmy, że bitwa to nie tylko efektowne potyczki, ale też i przyziemne realia. Dlatego niezbędne jest solidne przygotowanie logistyczne. Trzeba pamiętać o konieczności przemieszczenia oddziałów, zaopatrzenia ich w żywność i amunicję oraz wyznaczeniu miejsca, gdzie rozbiją obóz. Brak prowiantu czy amunicji to powód, dla którego przegrano wiele bitew, a dla pisarza jest to dodatkowo  doskonały pretekst do zwiększenia napięcia.

Nie przesadzaj z magią

gandalf4Jeżeli piszesz powieść fantasy, Twojej armii mogą pomagać postaci obdarzone siłą magiczną. Niech pojawiają się w krytycznym momencie bitwy, ale postępuj z nimi ostrożnie.  Chociaż pochodzą z wymyślonego przez Ciebie świata, muszą trzymać się jakichś reguł. Jeśli czarodziej rzuci zaklęcie, którym w jednej chwili zabije wrogie wojska, czytelnik straci całą przyjemność ze śledzenia przebiegu bitwy. Nie ma też sensu tworzyć postaci, które są tak doskonale uzbrojone, że praktycznie nie można ich pokonać. Z ich udziałem bitwa stanie się nudna i przewidywalna.

Wyznacz granice i ustal zasady działania magii, by dodać dramatyzmu. Przykładowo, czarodziej będzie mógł rzucić śmiercionośne zaklęcie na wrogie wojsko, pod warunkiem, że zaraz po jego wypowiedzeniu sam umrze. Doskonale uzbrojeni wojownicy poruszają się w ślimaczym tempie, elfy śpią dwadzieścia godzin dziennie; a smok, by mieć siłę do walki musi zjeść baraninę, która jest trudna do zdobycia.

 

Bitwa to skomplikowane przedsięwzięcie, które trzeba starannie zaplanować, by móc stopniowo odsłaniać kolejne informacje czytelnikowi, nie zasypując go szczegółami, a jednocześnie odmalowując w jego wyobraźni pełny obraz sytuacji.

Nie sposób wyobrazić sobie bitwy bez efektownych pojedynków, o których więcej w kolejnym wpisie.

Źródło: How to Write a big Battle Scene for your Fantasy Novel, Stormthecastle

Powiązane wpisy:

Jak opisać pojedynek?

Jak zmusić bohatera do działania?

Jak pisać o emocjach?

Sztuka opowiadania: Narracja pierwszoosobowa

Sztuka opowiadania: Narracja trzecioosobowa

Konflikt sposobem na prezentację bohaterów

Pisarska paleta barw

Sekret dobrego stylu: Obrazowe rzeczowniki

Jak zrytmizować prozę?

Reklamy

6 komentarzy do “Jak opisać bitwę?

  1. Wiele informacji jest bardzo przydatnych…do wojny mam jeszcze kawałek, ale niestety i ja i moi bohaterowie będziemy musieli się z nią zmierzyć. Pora się już przygotowywać skoro mamy w planie ją wygrać, chociaż będzie pewnie ciężko. 🙂 pozdrawiam

  2. Mam pytanie! 🙂 Jeśli piszę powieść fantastyczną i moja bitwa toczy się w chmurach (między aniołami), jak więc mam rozrysować to na mapie ?

    • Trudny orzech do zgryzienia, ale zdecydowanie coś trzeba wymyślić, np. różne rodzaje chmur, jakieś podniebne zamki i fortece. Bitwa powinna toczyć się w wyraźnie określonym miejscu, by czytelnik miał świadomość zagrożeń i poczucie, że nie można stamtąd prostu uciec (a właściwie: odfrunąć:). Ponadto, aniołowie nie mogą być wszechmocni, bo wówczas bitwa stanie się przewidywalna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s