Nowe technologie/Prace dyplomowe

Gdzie szukać zasobów naukowych w Internecie?

internet2

Choć większość z nas swoją podróż po Internecie rozpoczyna od wyszukiwarki Google, to podczas pisania pracy dyplomowej warto odwiedzić także i inne miejsca w Sieci. Szczególnie godne polecenia są wyszukiwarki głębokiego Internetu, wyszukiwarki naukowe czy katalogi naukowe. Gdzie szukać zasobów naukowych w Sieci?

Wszechobecne Google jest uznawane przez niektórych za synonim Internetu, jednak nie jest to prawdą. Trzeba obalić mit Google, który głosi, iż jedna wyszukiwarka zapewnia dostęp do wszystkich znajdujących się w Sieci informacji. Niestety, chyba nie wszyscy uświadamiają sobie, że korzystając tylko z Google, nie przeszukują całego Internetu, lecz jedynie zasoby zebrane na serwerach tejże wyszukiwarki.

Wyszukiwanie z Google  gwarantuje wprawdzie sprawność wyszukiwania, ale jednocześnie sprawia, że nie jesteśmy wyrozumiali wobec mniej intuicyjnych w obsłudze systemów wyszukiwawczych. Aby skutecznie przeszukiwać Internet, trzeba zapomnieć o micie Google, a więc pozbyć się przeświadczenia, że zasoby całego Internetu indeksuje tylko jedna wyszukiwarka.

W ukrytych zakamarkach Internetu można znaleźć wiele ciekawych informacji, w szczególności wartościowych źródeł naukowych: publikacji, artykułów, archiwów i danych. Strony te, zwykle trudno dostępne dla standardowych wyszukiwarek tworzą tzw. głębokiu/ukryty Internet (ang. deep/invisible web). Ze względu na dużą zawartość zasobów naukowych głęboki Internet określa się czasami mianem Niewidzialnej Sieci Naukowej.

Wyszukiwarki głębokiego Internetu, takie jak Complete Planet, Incywincy czy Geniusfindsą mniej przyjemne w obsłudze od Google, ale za to umożliwiają dostęp do informacji, do których nie dotarlibyśmy idąc na skróty.

Gdzie jeszcze w Internecie można szukać specjalistycznej naukowej informacji?

Wyszukiwarki naukowe:
Koncentrują się tylko i wyłącznie na naukowych zasobach Sieci. Oto kilka przykładów takich wyszukiwarek:

  • Scirus – obszerna wyszukiwarka naukowa, która pozwala na zawężenie wyszukiwania ze względu na: wydawnictwo, sieć czy rodzaj pliku.
  • CiteSeer – cyfrowa biblioteka i wyszukiwarka naukowa, działająca na zasadzie indeksu cytowań
  • Science.gov – wyszukiwarka zasobów naukowych
  • IngentaConnect – daje dostęp do artykułów naukowych w wersji online po opłaceniu subskrypcji.
  • High Wire   baza zasobów naukowych w wersji cyfrowej stworzona przy Stanford University. Dostęp do większości zasobów nich jest płatny. Każdorazowo jednak uzyskuje się bezpłatny dostęp do tzw. mapy cytowań – wizualizacji, ukazującej częstotliwość cytowań danego tekstu oraz wzajemne powiązania pomiędzy cytowaniami.
  • Google Scholar wyszukiwarka tekstów naukowych w pełnej wersji lub tylko abstraktów. Wyniki wyszukiwania opatrzone są odnośnikami Cytowane przez i Cytowane artykuły, dzięki którym bibliografia rozrasta się błyskawicznie.

Katalogi naukowe
Są sporządzane przez ludzi, a nie roboty, co gwarantuje większą trafność wyszukiwania. Oto kilka wartych polecenia katalogów:

  • Intute – zbiór wyselekcjonowanych i zrecenzowanych źródeł sieciowych, działających na zasadzie katalogu oraz wyszukiwarki,
  • Digital Librarian – katalog sporządzany przez bibliotekarzy,
  • Galaxy– katalog zbierający głównie źródła naukowe.

Warto podkreślić, że omówione tu wyszukiwarki i katalogi umożliwiają korzystanie źródeł przede wszystkim anglojęzycznych. W jednym z kolejnych postów omówię zasoby Open Access, które zapewniają swobodny i bezpłatny dostęp do informacji naukowych.

Więcej na temat naukowych zasobów Sieci w książce Kreatywna praca dyplomowa. Jak napisać fascynujący tekst naukowy.

Powiązane wpisy:

Jak stworzyć plan pracy dyplomowej?

Jak pokonać pisarską blokadę?

Czytanie SQ3R

Argumentowanie w tekście naukowym

Zotero-narzędzie porządkujące zasoby internetowe

Biblioteki cyfrowe – pomocą w pisaniu pracy dyplomowej

Jak dopracować tekst?

Jak korzystać z wolnych zasobów internetowych?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s